تقدیر از دکتر سهیلا میرشمس شهشهانی به مناسبت روز اهل قلم
به گزارش خبرگزاری مهر، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب به‌مناسبت روز قلم عصر دیروز یکشنبه ۹ تیر به دیدار سهیلا میرشمس شهشهانی رفت. در این دیدار مهرداد عربستانی انسان‌شناس و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران نیز حضور داشت.
 
حسینی‌پور در این دیدار گفت: جامعه باید از وجود محققان و شخصیت‌هایی چون شما استفاده کند. تنوع اقوام در ایران زیاد است. در طول تاریخ اقوام از نظر سیاسی تا قبل از انقلاب اسلامی با حکومت مرکزی همیشه درگیر بودند اما جنبه مثبت اقوام ایرانی خیلی دیده نشده است. اطلاعاتی که شما در مورد اقوام دارید بسیار ارزشمند است؛ پیشنهاد می کنم با این اطلاعات ویکی اقوام ایرانی را درست کنید. همچنین بنیاد مد و لباس اسلامی ایران باید کتاب «پوشاک دوره قاجار» شما را مورد استفاده و حمایت قرار دهد.
 
وی پس از بازدید از کتابخانه این محقق و پژوهشگر گفت: پیشنهاد می‌کنم فرصتی فراهم شود تا محققان و پژوهشگران از این فضا و آثاری که فراهم کردید، استفاده کنند چرا که کل ایران در قالب این کتابخانه قابل مشاهده است.
 
شهشهانی نیز در این دیدار به زمینه فعالیت‌ها و پژوهش‌های خود اشاره کرد و در مورد چگونگی نوشتن و گردآوری آنها گفت: من در مورد اقوام لر، بلوچ، ترک، فارس و…کار کردم. کتاب «چهارفصل آفتاب» بناست تجدید چاپ و کتاب «پوشاک دوره قاجار» هم به انگلیسی چاپ و منتشرشود. این کتاب در جشنواره نشان دهخدا؛ چهارمین دوره کتاب‌سال اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور ویژه‌علوم انسانی به عنوان کتاب شایستگان تقدیر شناخته شد.
 
این انسان‌شناس در مورد چرایی نوشتن کتاب «چهار فصل آفتاب؛ زندگی روزمره زنان عشایر اسکان‌یافته ممسنی» گفت: درباره بختیاری ها، ترکمن ها و بلوچستان ها کتاب نوشته شده بود اما در مورد ممسنی چیزی نوشته نشده بود. بنابراین من یک سال با آفتاب زندگی کردم. در این منطقه هنوز برق نیامده بود و با چراغ دودی کار می‌کردیم. بعد از این کتاب در مورد شهرها تحقیق و پژوهش را آغاز کردم و به بررسی شهرهای ورامین، اصفهان و تهران و دوباره کارهای روستایی مانند میمند کرمان را از سر گرفتم. بین همه این فعالیت‌ها؛ همچنان کار روی پوشاک را ادامه می دادم.
 
شهشهانی در مورد بخش های مختلف کتابخانه اش توضیح داد و گفت: در این کتابخانه، کتاب‌ها به تفکیک روستاها، شهرها و مناطق مختلف ایران دسته‌بندی شده‌اند و موضوعات مختلف ادبیات، تاریخ، کارهای مربوط به زنان و جامعه شناسی و … را شامل می‌شوند. در این کتابخانه، مورد اقوام از مناطق مختلف اطلاعاتی مانند دیرینه شناسی، تاریخ، معماری، جنبه های مختلف فرهنگ جسمانی مانند هنرها، صنایع دستی و بازی‌ها را جمع آوری کردیم. همچنین، درباره فرهنگ آوایی اطلاعاتی را جمع آوری کردیم که شامل ۷۰ اصطلاح خویشاوندی است. اطلاعات اقوام ایرانی روی سایت اقوام به نشانی http://www.ethniciran.com/ در حال بارگزاری است. ما اطلاعات مکتوب و مستدل را جمع‌آوری و منتشر می کنیم و قضاوت را به عهده دیگران می‌گذاریم. درباره اقوام بر اساس مستندات مکتوب و کسانی که خانواده های مهم را می‌شناسند به خانواده‌های مهم ایرانی نیز می‌پردازیم. غنای فرهنگی ایران برای من بسیار مهم است. بنابراین بسیار دقیق و ظریف به آن نگاه می‌کنم.
 
وی درباره شیوه تدریس موضوع اقوام به دانشجویان گفت: می‌توانیم با نگاه تطبیقی این موضوعات را به دانشجویان تدریس کنیم و نقش قانون، زبان، مهاجرت و… را به آنها ارائه دهیم تا با ذهن نظری‌تر به موضوع نگاه کنند. مباحث فرهنگی در انسان شناسی نسبی است. در دبستان حاج نمازغراوی، روستای ملای شیخ غراوی، شهر کلاله واقع در استان گلستان، کتابخانه روزبهان را راه‌اندازی کردیم که مورد استقبال کودکان و نوجوانان این منطقه واقع شده است.
 
در ادامه این دیدار، عربستانی نیز گفت: خانم شهشهانی تنها کسی است که سردبیری یک مجله انگلیسی را برعهده دارد و کمتر کسی می‌تواند مانند ایشان در این سطح بین‌المللی فعالیت کند. واقعیت این است که صدای کارهای خانم شهشهانی در سطح بین المللی می‌پیچد. دانشجویان به مسائل اقوام علاقمند هستند بنابراین باید به اقوام به صورت تحلیلی نگاه کنند نه با نگاه طرفداری سیاسی.
 
در پایان این دیدار نیکنام حسینی‌پور کتاب دو جلدی «تذکره الاولیاء» عطار نیشابوری را با مقدمه، تصحیح و تعلیقات محمدرضا شفیعی‌کدکنی و کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی» به کوشش امرالله نصرالهی و مهدی فاموری را به سهیلا میرشمس شهشهانی اهدا کرد.
 
سهیلا شهشهانی، انسان‌شناس و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، مدیرمسئول مجله انسان‌شناسی خاورمیانه به زبان انگلیسی و مجله فرهنگ و انسان به زبان فارسی و پایه‌گذار و مدیر کمیسیون انسان‌شناسی خاورمیانه در مجمع بین‌المللی علوم انسان‌شناسی و قوم‌شناسی است. او ۱۰ سال معاون این مجمع بود و در کمیسیون‌های زنان، انسان‌شناسی شهری و مردم کوچ‌رو فعالیت داشت. شهشهانی، تحصیلات عالی خود را در دوره کارشناسی رشته فلسفه از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی آغاز کرد و دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه نیو اسکول در نیویورک، به پایان رساند.
 
برخی از کتاب‌های مهم این مولف عبارت‌اند از: «چهار فصل آفتاب؛ زندگی روزمره زنان اسکان‌یافته ممسنی»، «تاریخچه پوشش سر در ایران» و «پوشاک دوره قاجار».